Czy możliwe jest, że w kraju w którym mieszkasz nagle ktoś mówi że pieniądze które posiadasz są warte 10 razy mniej? Że od dziś możesz wypłacić jedynie 100 zł dziennie albo że od dziś nie możesz ich nigdzie przelać lub wydać w sposób jaki chcesz? A jeśli powiem, że to już się wszytko wydzarzyło zarówno w Polsce jak i na świecie? A złoto – czy zostało zakazane i zarekwirowane obywatelom? No pewnie!

A teraz wyobraź sobie, że masz możliwość przechowywania swoich pieniędzy bez kontroli lub wpływu innych ludzi? Którego nie można zniszczyć, zarekwirować lub zablokować. To właśnie jest Bitcoin. Ogólnoświatowy fenomen XXI wieku. Środek przechowywania wartości pieniężnych powstały w 2009 w czasie największego kryzysu gospodarczego (jak do tej pory) za naszego życia.

W 2008 roku osoba określająca siebie jako Satoshi Nakamoto (nie wiadomo czy to prawdziwe nazwisko czy pseudonim, nigdy publicznie się nie ujawnił) opublikowała manifest w którym zawiera się koncepcja elektronicznego pieniądza – Bitcoina. W bardzo dużym uproszczeniu polega ona na zdecentralizowaniu sieci przesyłu pieniądza czyli brak zaufaniu komukolwiek, gdyż transakcje odbywają się bezpośrednio pomiędzy użytkownikami (sieć P2P – peer to peer). Oznacza to że nie ma serwera centralnego który można wyłączyć, zmienić lub w jakikolwiek sposób ingerować.

Zrealizowane jest to na takiej zasadzie, że tysiące niezależnych komputerów (węzłów) ananlizuje transakcje. Mogą być one skupione w tzw. kopalnie dla zwiększenia wydajności.  Jeśli A chce przesłać B np. 0,02 BTC (Bitcoin w skórcie to BTC i jest podzielny do 8 miejsc po przecinku) to rozgłasza to w sieci. Tysiące komputerów przy pomocy krytpografii analizuje czy A jest właścicielem adresu z którego wysyła i czy ma te 0,02 BTC. Węzeł który to potwierdzi rozgłasza to do innych węzłów które to również sprawdzają. Wówczas taka transakcja jest zapisywana w księdze – łańcuchu bloków. Taka księga – łańcuch bloków jest indentyczy w każdym węźle. Węzły za swoją pracę w weryfikację transakcji i tworzenie łańcucha bloków są wynagradzane. Każdy blok powstaje równo co 10 minut a za jego „wykopanie” otrzymuje się obecnie 12,5 BTC (wartość ta maleje w czasie). Potocznie powstawanie bloków nazywa się kopaniem a osoby tym trudzniące górnikami (z ang. minerami, kopanie – mining).  Jeśli nawet wyłączone zostanie 100 węzłów i tak jest jeszcze ich tak ogromna liczba aby sieć działała dalej. Dopóki na całym świecie działa choć kilka węzłów Bitcoin nie zginie. To jest jego poteżna siła. Niezależność od ludzi i państw. 

Łańcuch bloków jest tak skonstruowany że każdy kolejny blok jest zależny od poprzedniego. Próba manipulacji wcześniejszych transakcji prowadzi do niespójności, która jest wyłapywana przez inne węzły. Powoduje to brak możliwości oszustw.

Uważam, że Bitcoin zapoczątkował rewolucję zarówno technlogiczną jak i społeczną. Może on zmienić światową gospodarkę oraz zależność piniędza od rządów państw. Jest globalny, używany na całym świecie.

Żeby nie było zbyt idelanie. Bitocin jest pionierem kryptowalut. Był pierwszy i z tego powodu jest najpopularniejszy. Nie oznacza to że jest jedyny. Posiada kilka istotnych wad np. czas zatwierdzania transakcji oraz opłaty za nią. Są inne kryptowaluty szybsze i tańsze. Jednak aby zrozumieć kryptowaluty musisz dobrze poznać Bitcoina. Obecenie istnieje około 2000 kryptowalut jednak naprawdę użytecznych i wartościowych jest kilkadziesiąt.

To mój pierwszy wpis na tej stronie. Jeśli nie wszytko jest dla ciebie zrozumiałe nie przejmuj się to trudne zagadnienie. Wszystko rozjaśni się w praktyce, to była niezbędna teoria. Planuję kolejne wpisy:

Dużo więcej infromacji na temat Bitcoina znajdziesz pod tymi adresami:

https://bitcoin.org/pl/

 

https://bitcoin.org.pl/

Swoje pierwsze krytpowaluty najprościej kupisz tutaj:

https://bitcantor.com/