Rodzaje portfeli Bitcoin

Aby przychowywać, odbierać lub wysyłać Bitcoiny musisz posiadać portfel. Portfel to jakby program łączący Cię z siecią Bitcoin. Istnieje kilka różnych rodzaji portfeli BTC:

  • online (przeglądarkowe)
  • programowe (np. na Windows, Android, Linux, iOS)
  • sprzętowe

Portfele online są najwygodniejsze w użyciu ale i najmniej bezpieczne. Twoje klucze prywatne są przechowywane online, zaszysfrowane hasłem. Istnieje potencjalne ryzyko włamania na takie adresy i ominięcie zabezpieczeń. Zdarzały się również sporadyczne przypadki, że właściciele serwsiów znali Twoje klucze prywatne (mogli sami je wygenerować) i wykraść środki. Zaletą jest prostota użycia, logujesz się na zwykłej stronie internetowej i zarządzasz środkami.

Przykłady portfeli przeglądarkowych online:

https://www.blockchain.com/pl/wallet

https://wallet.btc.com/#/setup/register

Następny typ portfeli to oprogrmaowanie na naszym komputerze np. Electrum. Są to programy, które przechowują klucze prywatne zaszyfrowane na naszym domowym sprzęcie. Nie są cały czas online i mamy większą kontrolę na środkami. Jeśli jednak ktoś skopiuje pliki portfela i odnajdzie hasło do niego może wykraść środki. Minusem rozwiązania, że sami musimy taki portfel skonfigurować i posiadać już pewną wiedzę na temat Bitcoina. Portfele są dostępne dla wszytkich popularnych systemów operacyjnych Windows, Linux, MacOS.

Ostanią grupą są porfele sprzętowe. To urządzenia fizyczne podłączane do komputera poprzez USB i wyglądem przypominają pendraivy. Urządzenie w sobie przechowuje klucze prywatne. Nawet po podłączeniu do zainfekowanego komputera, bądź dostęp fizyczny do urządzenia przez osoby niepowołane daje wysoki stopień bezpieczeństwa. Również krazdzież urządzenia nie powoduje utraty środków. Wady: cena – kilkaset złotych, wymagane wiedza z zakresu użytkowania urządzenia. Najpopularniejszy z portfeli fizycznych to Ledger Nano S

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *